Sadzenie borówki

Sadzenie borówki amerykańskiej

W ogródku …

           Zakup sadzonki należy rozpocząć od obejrzenia krzewu. Roślina powinna być 2-3-letnia, dobrze ukorzeniona, w doniczce o pojemności 2-3 l, dobrze by wysokość sadzonki sięgała ok. 40 cm. Warto sprawdzić, czy nie ma żadnych plam i nalotów, które mogą sugerować szkodniki lub choroby grzybowe. Krzewy 3-letnie i starsze będą nam od razu owocować, ale ich wadą jest cena zakupu. Krzewy do gruntu możemy wysadzać od marca, gdy tylko minie ryzyko przymrozków, aż do jesieni. Borówka jest rośliną obcopylną i potrzebuje drugiej rośliny do zapylenia. Zatem decydując się na zakup krzewu borówki, od razu należy kupować dwie sadzonki. Można kupić krzew tego samego lub innego gatunku. Zaletą sadzenia różnych odmian borówki jest wydłużenie okresu owocowania. Teren gdzie zamierzamy sadzić borówki należy dokładnie odchwaścić. Gleba powinna być kwaśna czyli najlepiej mieć ph od 3,5 do 5,0. Kwaśność gleby możemy sprawdzić dostępnymi w sklepach ogrodniczych miernikami ph(kosztują ok. kilkunastu złotych). Jeśli mamy sadzić większe ilości krzaków – to należy przeprowadzić analizę gleby i to nie tylko na ph ale także na składniki mineralne. Braki ich będziemy musieli uzupełnić odpowiednim nawożeniem. Każde rośliny przed wysadzeniem zanurzamy w  wodzie na kilkadziesiąt minut. Kopiemy doły na około 40 cm głębokie i 50 cm szerokie. Wkładamy roślinę z systemem korzeniowym i obsypujemy mieszanką: kwaśnego torfu, trocin i ziemi. Doły powinny być kopane w odległości od 0,8 do 1,2 metra od siebie. Zależy to od rodzaju borówek – niektóre się rozrastają bardziej inne delikatniej. Nowo posadzonego krzaczka obsypujemy korą sosnową lub możemy obłożyć agrowłókniną. Ściółkowanie ma kilka zalet:

  • zatrzymuje wilgoć w glebie;
  • chroni roślinę przed wahaniami temperatury;
  • sprzyja rozwojowi pędów;
  • chroni roślinę przed chorobami grzybowymi korzeni;
  • rozkładająca się ściółka stanowi dodatkowy nawóz dla borówki.

Jeżeli zaniedbamy o stan gleby wokół krzewu, w przyszłości może to negatywnie wpłynąć na wzrost i owocowanie, a także zwiększyć ryzyko pojawienia się infekcji rośliny. Po posadzeniu roślinek  mocno je podlewamy. Kolejnym ważnym elementem jest to co ważne dla każdej rośliny czyli odpowiednie dostarczanie wody, zwłaszcza latem i najlepiej wodą lekko zakwaszoną. Musimy pamiętać, aby zapewnić odpowiednie pH wody, którą podlewamy, ponieważ bardzo często wody mają odczyn zasadowy, co może w krótkim czasie zmienić pH gleby wokół krzewu. To z kolei może prowadzić do niewielkiej ilości owoców wydawanej przez krzew.

 

Na plantacji …

           Najlepiej borówkę amerykańską (czyli borówkę wysoką) sadzić jesienią lub wiosną. Krzewy borówki sprzedawane w pojemnikach można sadzić także latem. Gdy sadzimy borówkę jesienią, koniecznie trzeba przed mrozem osłonić podstawę krzewu ściółką z torfu, trocin lub liści. Sadzonki nabyć najlepiej z plantacji o dobrej renomie.
Stanowisko do uprawy borówki wysokiej powinno być zaciszne i słoneczne – najlepiej wybrać miejsce, w którym podłoże łatwo się nagrzewa. Borówka amerykańska najlepiej rośnie na glebie kwaśnej (pH 3,5–5,0) o wysokiej zawartości próchnicy, przepuszczalnej.

Aby prawidłowo przygotować pole pod uprawę borówki należy zaorać je w roku poprzedzającym sadzenie. Ważne jest, aby dokładnie zniszczyć chwasty trwałe, np. stosując preparat herbicydowy. W kolejnym roku należy przystąpić do sadzenia borówki. W pierwszej kolejności rozplanowujemy rzędy, w których posadzimy borówkę. Powinny one przebiegać w kierunku północ-południe, co gwarantuje prawidłowe nasłonecznienie krzewów. Jeżeli jednak występują duże spadki terenu, krzewy sadzimy prostopadle do nachylenia. Odległości między krzewami w rzędzie powinny wynosić około 1 metra, a odległości między rzędami 3 metry. Krzewy borówek szybko i silnie się rozrastają, jednak mają zwarty pokrój, zatem przy zachowaniu odpowiedniego rozstawu nie będą sobie przeszkadzały. Warto uwzględnić możliwość przejazdu między rzędami( zbiór, opryski) i to jakim pojazdem dysponujemy. Przygotowanie stanowisk rozpoczynamy od wyorania możliwie jak największej bruzdy w miejscach rzędów, gdzie mają być sadzone krzewy. Następnie, wypełniamy je masą organiczną np. kwaśnym torfem, torfem zmieszanym z piaskiem lub przekompostowanymi trocinami z korą sosnową i wyrównujemy teren glebogryzarką. Pamiętajmy aby trociny nie były świeże, gdyż takie pozbawią borówkę azotu. Krzewy sadzimy nieco głębiej niż rosły w pojemniku, a następnie obficie podlewamy. Jeżeli poziom wód gruntowych jest wysoki, lub kiedy ziemia macierzysta jest zwięzła, gliniasta, należy krzewy posadzić wyżej niż poziom gruntu, na około 30cm wałach. Bardzo korzystnym i często stosowanym zabiegiem po posadzeniu krzewów jest ściółkowanie plantacji. Do tego celu stosuje się trociny drzew iglastych lub korę sosnową. Ściółka stwarza bardzo korzystne warunki do rozwoju borówki. Ściółka częściowo zabezpiecza również przed chwastami, które nie są pożądane na plantacjach borówki. Niszczymy je mechanicznie lub stosując herbicydy.

Jeśli sadzimy sadzonki starsze niż trzy lata, po posadzeniu można wykonać pierwsze cięcie. Najsłabsze pędy usuwamy, pozostałe skracamy o kilka oczek. W kolejnych latach krzewy będą wymagały regularnego cięcia zbyt silnych odrostów.

W pierwszych latach po posadzeniu ziemię trzeba również regularnie spulchniać i odchwaszczać, potem można między krzewami założyć trawnik. Pamiętajmy, że borówka ma płytki system korzeniowy i łatwo o jej uszkodzenie.